Przejdź do treści strony Przejdź do menu głównego Przejdź do menu pomocniczego
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości jest miejscem, gdzie przedsiębiorczy mieszkańcy naszego powiatu, którzy mają pomysł na własną działalność, mogą znaleźć wsparcie.
O inkubatorze »

Prace prowadzone przez polskich naukowców już dziś są bardzo ciekawe i niekiedy rewolucyjne. - Spora grupa tych projektów dotyczy nowych materiałów i nowych technologii materiałowych. Czyli czegoś, co jest wykorzystywane do produkcji, z czego się robi coś konkretnego, w uzupełnieniu do produkcji wirtualnej, której produkty znajdujemy w cyberprzestrzeni - mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

NCBiR może się również pochwalić wsparciem projektów z zakresu medycyny oraz biotechnologii. Jednak sztandarowym obecnie działaniem jest dofinansowanie nowoczesnych technologii wykorzystywanych przy wydobyciu gazu łupkowego. Projekt realizowany jest przy współpracy NCBiR i Agencji Rozwoju Przemysłu, a jego budżet wynosi 1 mld zł.

Prof. Kurzydłowski dodaje jednak, że wciąż istnieje pewna bariera między nauką i biznesem. Według niego nie tworzą jej przepisy prawne czy brak funduszy inwestycyjnych, lecz bardziej mentalność kadr oraz brak zaufania do nowoczesnych rozwiązań. - Bardzo liczę na to, że sytuacja będzie się dynamizowała, pozytywnie zmieniała w najbliższych latach, ale póki co, jest też bariera absorpcji tych wyników przez polski przemysł. Podejmujemy różne działania, żeby tę barierę absorpcji pokonać. Ona częściowo jest subiektywna, bardziej tkwi w "głowach" niż w budżetach firm, ale jest wiele oznak, że to się zmienia – mówi dyrektor Centrum.

Na podstawie: "Wciąż mało firm angażuje się w prace nad nowymi technologiami", Bankier.pl, 31.7.2012 r.

Autor: Jan Daniel

Źródło: pi.gov.pl
 

Przewiń do góry