Przejdź do treści strony Przejdź do menu głównego Przejdź do menu pomocniczego
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości jest miejscem, gdzie przedsiębiorczy mieszkańcy naszego powiatu, którzy mają pomysł na własną działalność, mogą znaleźć wsparcie.
O inkubatorze »

Tematyka konkursów jak najbardziej dotyczy ważnych dla Europy problemów, które związanych z innowacjami oraz szeregiem wyzwań społecznych, ale także odnosi się do budowy pomostu na drodze do nowego programu finansowania badań unijnych na lata 2014 - 2020: Horyzont 2020. Można więc mówić o prawdziwym „last minute” w konkursach 7. PR i warto podjąć decyzję, czy jesteśmy gotowi koordynować projekt z międzynarodowym konsorcjum, czy może lepiej dołączyć się jako partner rozpoczynając przygodę z programem. Instytucje, które brały już udział w projektach finansowanych z KE wiedzą, że korzyści z realizacji są znaczące.

Polska w 7. PR.

Analizując statystyki od początku trwania 7. PR widać wzrost zainteresowania Polaków udziałem w projektach. Według raportu opracowanego przez Komisję Europejską po 337 konkursach w programie ramowym – od 2007 roku do I kwartału 2012 roku – łączna liczba zgłoszonych uczestników z Polski wynosiła 8978. W konkursach z 2007 roku liczba polskich jednostek, które wybrane zostały do dofinansowania, w różnych typach projektów, była najwyższa – 424. W kolejnych konkursach ilość instytucji ubiegających się o dofinansowanie zmieniała się . Liczba uczestników z naszego kraju, którzy zostali wybrani do dofinansowania w kolejnych latach: 2008r. – 245, 2009r. - 335, 2010r. - 328, 2011r. – 281, I kwartał 2012r. – 70 .

Możliwość otrzymania wsparcia

Mimo, iż 7. Program Ramowy UE zakończy się w 2013 roku, świadomość o jego ofercie wśród polskich jednostek nie jest nawet wysoka.

Oczywiście jest wiele instytucji naukowych jak i firm, które bardzo aktywnie działają i uczestniczą w projektach. Jednak cały czas znajdują się i tacy, którzy o programie nigdy nie słyszeli lub mają wiele obaw, by uczestniczyć w projektach. Przez cały czas Regionalne Punkt Kontaktowe rozmieszczone w całej Polsce wraz z Krajowym Punktem Kontaktowym (http://www.kpk.gov.pl), organizują szereg działań promocyjnych by zachęcać do udziału w 7.PR. Organizowane są warsztaty pisania wniosków, bardzo specjalistyczne szkolenia, a także indywidualne konsultacje pomysłów. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) wszystkie te działania są dostępne bezpłatnie, dla osób zainteresowanych programem.

Ostatnie konkursy w 7. Programie Ramowym zostały ogłoszone w lipcu br., w ramach wszystkich priorytetów tematycznych i podprogramów. Jest to ostatni dzwonek, by zarówno indywidualni naukowcy jak i instytucje podjęli wyzwanie i wzięli udział w projekcie międzynarodowym.

Więcej informacji: pi.gov.pl

Źródło: fundusze-europejskie.pl
 

Przewiń do góry