Przejdź do treści strony Przejdź do menu głównego Przejdź do menu pomocniczego
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości jest miejscem, gdzie przedsiębiorczy mieszkańcy naszego powiatu, którzy mają pomysł na własną działalność, mogą znaleźć wsparcie.
O inkubatorze »

Spora część pieniędzy, jaką nasz kraj otrzymał z Brukseli została rozdysponowana. Wciąż jednak Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dysponuje środkami, o które warto się postarać. Jak informuje resort, do końca tego roku rozdane zostanie 90 proc. budżetu przyznanego na lata 2007-2013 r.

Mając w perspektywie jeszcze rok 2013 to zaawansowanie procesu dystrybucji wsparcia można uznać za całkiem przyzwoite. Jak wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego, do dziś beneficjentom unijnych programów wypłacono już 100 mld zł. To ok. 40 proc. puli, którą Polska dostała na lata 2007-13. Jeśli doliczyć do tego wartość podpisanych umów, okazuje się, że Polska rozdysponowała około trzech czwartych wszystkich przyznanych jej środków.

Na szczęście nie oznacza to, że zabraknie już konkursów o dotacje. - Planując wydatki w tej perspektywie, robiliśmy to tak, żeby pieniędzy starczyło na siedem lat. Co roku na rynek trafia około 50 mld zł unijnych pieniędzy. Utrzymamy to tempo do końca tej perspektywy - zapowiada Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. W związku z tym również w obrębie Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka będzie można pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej.

Jak informuje „Wyborcza”, do rozdysponowania jest wciąż 10 mld zł, czyli jedna czwarta całego programu. Część tych środków (ok. 616 mln zł) trafi do firm na wdrożenie nowych wynalazków. Właśnie trwa nabór wniosków w tym konkursie. Ok. 250 mln zł pójdzie na prace badawcze wykonywane wspólnie przez przedsiębiorców z jednostkami naukowymi. Ten konkurs we wrześniu ma ogłosić Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ostatnim kwartale tego roku odbędzie się zaś kolejny konkurs na kredyt technologiczny. Wartość alokacji - ok. 600 mln zł.

Jan Daniel, na podstawie: MRR:" Do końca 2012 r. wydamy 90 proc. unijnych pieniędzy", Wyborcza.biz, 29.08.2012 r.

Źródło: pi.gov.pl

Przewiń do góry