Przejdź do treści strony Przejdź do menu głównego Przejdź do menu pomocniczego
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości jest miejscem, gdzie przedsiębiorczy mieszkańcy naszego powiatu, którzy mają pomysł na własną działalność, mogą znaleźć wsparcie.
O inkubatorze »

Projekt ma ruszyć jeszcze w 2012 r. Jest skierowany do osób niepełnosprawnych do 45. roku życia, które nie przebywają w specjalistycznych ośrodkach, a w domach rodzinnych. Mają one dostać wsparcie w formie np. dowożenia do ośrodków rehabilitacyjnych, placówek OHP prowadzących doradztwo zawodowe.

- Będą również przeszkolone na różnych kursach zawodowych i będzie im udzielane wszelkie wsparcie z zakresu poruszania się po rynku pracy - wyjaśnił Najdychor.

Pieniądze pochodzą - jak wyjaśnił - z nadwyżek w innych programach. Decyzją Komisji Europejskiej mają wesprzeć niepełnosprawnych na rynku pracy. Wsparcie mają otrzymać wszystkie osoby niepełnosprawne kwalifikujące się do programu. Nie jest wymagany wkład własny strony polskiej do projektu.

Najdychor mówił, że od 2008 roku OHP pozyskało - tylko z centralnych unijnych programów - na wsparcie swych podopiecznych około 200 mln zł z UE. Taki jest dla porównania cały budżet OHP na 2012 rok w skali kraju.

Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił, że aktywność zarówno urzędów pracy, jak i OHP w pozyskiwaniu unijnych pieniędzy jest bardzo ważna zwłaszcza w kwestiach dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych czy integracji społecznej.

Poinformował też, że w Polsce około 26-27 proc. osób do 30. roku życia nie ma pracy. To około 700 tys. osób. W 2012 roku na wsparcie tej grupy wiekowej do powiatowych urzędów pracy było skierowane 90 mln zł, trafi tam również około 200 mln zł z Funduszu Pracy. Jest też pilotażowy program z tzw. bonem migracyjnym, który ma objąć 20 polskich powiatów.

Komendant główny OHP poinformował, że rocznie z kształcenia zawodowego w ramach tej organizacji korzysta ok. 35 tys. osób. Kolejnych 200 tys. korzysta z doradztwa zawodowego, 150 tys. z pośrednictwa pracy, ok. 130 tys. uczestniczy w klubach pracy. 140 tys. młodych ludzi uczy się zawodu u 40 tys. pracodawców, zwłaszcza w rzemiośle.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

 

Przewiń do góry