Przejdź do treści strony Przejdź do menu głównego Przejdź do menu pomocniczego
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości jest miejscem, gdzie przedsiębiorczy mieszkańcy naszego powiatu, którzy mają pomysł na własną działalność, mogą znaleźć wsparcie.
O inkubatorze »

Minister przedstawiła marszałkom województw projekt założeń umowy partnerskiej na lata 2014 - 2020, który ma być negocjowany z Komisją Europejską. Jak poinformowała, projekt musi trafić jeszcze na posiedzenie Rady Ministrów.

- Jedno, co mogę powiedzieć to, że zwiększamy ilość pieniędzy dla programów regionalnych. 1/3 środków z funduszu inwestycyjnego będzie w programach regionalnych plus programy z Europejskiego Funduszu Społecznego - zaznaczyła Bieńkowska.

Nie podała konkretnych kwot, ponieważ nieznany jest jeszcze budżet Unii Europejskiej.

Minister zaznaczyła, że do poniedziałku marszałkowie mają zdecydować, czy w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2014 - 2020 chcą realizować jeden, czy dwa programy operacyjne: do finansowania inwestycji infrastrukturalnych i do tzw. miękkich inwestycji.

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak podkreśliła, że lubuskie jest za wielofunduszowym programem.

- Nam zależy na spójności polityki regionalnej, a gdy będzie to dwufunduszowy program, to możemy zapewnić lepszą realizację inwestycji, ponieważ projekty będą się uzupełniały - zaznaczyła .

Podobne zdanie ma marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta.

- Opolskie wspiera program dwufunduszowy, ponieważ daje on elastyczność. Ale najważniejsze jest to, że regiony, które dobrze wydają pieniądze unijne, będą mieć więcej środków - dodał.

Minister poinformowała, że nie powstanie osobny program operacyjny dla pięciu województw Polski Zachodniej, ale w nowej perspektywie mają zostać wydzielone fundusze na poszczególne zadania, które regiony położone w zachodniej części kraju chcą wspólnie realizować.

Konwent marszałków RP, organizowany przez województwo lubuskie, które przewodniczy pracom konwentu w drugiej połowie br., potrwa do piątku.

Gościem drugiego dnia konwentu będzie m.in. Agnieszka Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. W piątek poruszone zostaną aktualne problemy w ochronie zdrowia oraz przedstawiony zostanie plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 rok.

Konwent Marszałków Województw RP to ciało opiniotwórczo-doradcze, reprezentujące interesy 16 województw. Jego inicjatorem był Jan Olbrycht - marszałek woj. śląskiego, który zwołał pierwsze posiedzenie w grudniu 1998 roku.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

 

Przewiń do góry