Przejdź do treści strony Przejdź do menu głównego Przejdź do menu pomocniczego
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości jest miejscem, gdzie przedsiębiorczy mieszkańcy naszego powiatu, którzy mają pomysł na własną działalność, mogą znaleźć wsparcie.
O inkubatorze »


W ogólnopolskim konkursie „Samorząd Równych Szans” powiat kluczborski już po raz drugi zdobył wyróżnienie za działania na rzecz niepełnosprawnych. Swoje projekty do tego prestiżowego konkursu zgłosiło 125 samorządów. Uznanie kapituły tegorocznej edycji konkursu zyskał Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości.

Tę utworzoną przez powiat placówkę, która oferuje pomoc startującym w biznesie, wyróżniono za uwzględnienie potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców powiatu. Ich przedsiębiorczość zderza się często z takimi problemami jak wynajęcie pozbawionego barier architektonicznych lokalu. Wjazd do wielu lokali użytkowych w gminach powiatu bywa trudny, w niektórych nawet niemożliwy.

Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości zapewnia swobodny dojazd do budynku niepełnosprawnym. Dzięki nowo wybudowanym drogom dojazdowym w pobliżu Inkubatora, osoba na wózku może podjechać pod sam budynek, a następnie skorzystać z podjazdu. Do pomieszczeń na pierwszym piętrze może dotrzeć zainstalowaną właśnie z myślą o niepełnosprawnych windą, a same wejścia do pomieszczeń oraz sanitariaty również są dostosowane dla osób na wózkach. Co ważne i zauważone przez kapitułę, osoby niepełnosprawne, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą mogą liczyć na preferencyjne stawki przy wynajmie pomieszczeń oraz daleko idącą pomoc przy zakładaniu i prowadzeniu firmy, jak również doradztwo księgowe i biznesowe w pierwszych latach działalności, by po opuszczeniu Inkubatora samodzielnie prowadzić firmę i radzić sobie na lokalnym rynku.


FiRR.jpeg

 

Przypomnijmy, że nową inwestycją powiatu, stworzoną z myślą o niepełnosprawnych jest też Powiatowy Ośrodek Rehabilitacji.

W nowej siedzibie POR-u, gdzie przeniesione zostały: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna niepełnosprawni klienci tych placówek mają dużo lepszy dostęp do nich i dużo lepsze warunki do prowadzenia zajęć i terapii. W poprzedniej siedzibie przy ul. Jagiellońskiej było dużo ciaśniej, a barierą były schody.

Do tego ok. 400 m kw powierzchni Powiatowego Ośrodka Rehabilitacji przeznaczono na prowadzenie rehabilitacji ruchowej dzieci i dorosłych z powiatu kluczborskiego z szeroką gamą zabiegów, saunami (kilka rodzajów) i grotą solną. Uruchomienie tej działalności nastąpi już 1 października.

Oprócz tego, w ciągu kilku lat kilka placówek szkolnych wyposażono w windy: Zespół Szkół Licealno – Technicznych, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, czy Pracownię Ćwiczeń Praktycznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, gdzie winda służy nie tylko uczniom ZSP nr 1, ale i petentom Starostwa, które sąsiaduje z Pracownią.

Kolejny przykład: zakup busów do przewozu osób niepełnosprawnych dla kilku powiatowych placówek, takich jak DPS-y, Dom Dziecka, czy Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Oprócz tego sporo pieniędzy zainwestowano w dostosowanie sanitariatów, budowę podjazdów, czy wyposażenie w wykładziny antypoślizgowe wielu powiatowych obiektów.

Inwestowanie to jedno, są też projekty, jak realizowany przez PCPR „Dobry Start” aktywizujące osoby niepełnosprawne, z których wiele spędzało dotąd większość czasu w czterech ścianach swoich domów. Powiat wspiera też imprezy integracyjne oraz dobrą współpracę z organizacjami działającymi na rzecz niepełnosprawnych.

- Kolejny tytuł „Samorząd Równych Szans” to potwierdzenie, że udaje nam się skutecznie te szanse wyrównywać, to także dodatkowa zachęta do dalszego działania - mówi Starosta Piotr Pośpiech.

W ubiegłym roku nasz samorząd otrzymał też tytuł "Powiat przyjazny niepełnosprawnym" i "Order Radości" przyznawany przez ogólnopolską kapitułę.

Organizatorem konkursu „Samorząd Równych Szans” pod patronatem Prezydenta RP i towarzyszącej mu konferencji była Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.

Oficjalne wręczenie nagród i wyróżnień oraz przyznanie przypisanych im tytułów „Samorząd Równych Szans” nastąpi podczas uroczystej gali – 5 października br. w Karpaczu.

Oprac. M. Kluf

Źródło: powiatkluczborski.pl


 

Przewiń do góry