Przejdź do treści strony Przejdź do menu głównego Przejdź do menu pomocniczego
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości jest miejscem, gdzie przedsiębiorczy mieszkańcy naszego powiatu, którzy mają pomysł na własną działalność, mogą znaleźć wsparcie.
O inkubatorze »

– Od 22 października klienci banków, współpracujących z BGK mogą, za pośrednictwem tych banków i poczty kurierskiej przekazywać wnioski do BGK. Tym samym kolejek przed naszym bankiem nie powinno być – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dariusz Daniluk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Obawa o kolejki była, bo w poprzednich konkursach zainteresowanie przedsiębiorców było bardzo duże.

– Wnioski do tej pory analizowane przez bank opiewały na kwotę 1,16 mld zł. A w październikowej puli będzie około 450 milionów złotych do dyspozycji klientów – informuje Dariusz Daniluk.

Środki pochodzić będą z kredytu technologicznego, a dokładnie działania 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przeznaczone są dla małych i średnich przedsiębiorstw, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych, które wdrażają innowacyjne technologie.

– To jest bardzo zróżnicowane spektrum inwestycji. Mogą to być nowe technologie, ale mogą to być też nowe linie produkcyjne czy nabycie pewnej myśli naukowo-wdrożeniowej – mówi Daniluk.

Kredyt udzielany jest przez 20 banków komercyjnych współpracujących z BGK na warunkach rynkowych i częściowo spłacany ze środków publicznych. Kwota spłaty części kapitału to właśnie premia technologiczna. Może wynieść do 4 mln zł. Zależy ona od m.in. wielkości firmy i lokalizacji przedsięwzięcia.

Jak dotąd BGK udzielił wsparcia dla 472 inwestycji technologicznych. Znalazł się wśród nich m.in. detektor podczerwieni firmy VIGO System, który jest wykorzystywany do badania budowy geologicznej Marsa.

– Oczywiście nie wszystkie są aż tak innowacyjne jak urządzenie, które wylądowało na Marsie – mówi. – Ale to dofinansowanie zdecydowanie podwyższa poziom zaawansowania technologicznego naszych firm.

Premię z funduszy unijnych mogą uzyskać takie inwestycje, które zakładają zakup i wdrożenie nowej technologii lub stworzenie własnej oraz rozpoczęcie na jej podstawie wytwarzania ulepszonych produktów i usług.

– Program jest na tym etapie elastyczny, przyjazny dla klientów i wydaje się, że pierwotną barierę formalną udało się przełamać. Jak wiemy przez pierwsze 2-3 lata funkcjonowania ustawy, możliwości realne wydatkowania tych pieniędzy były stosunkowo ograniczone. Teraz idzie to sprawnie i w mojej ocenie przyjaźnie dla banków i ich klientów – mówi.

Zainteresowanie premią technologiczną czasowo zmalało, po tym jak środki przesunięto z budżetu państwa do programu Innowacyjna Gospodarka. Okazało się wówczas, że nowe regulacje nie były dostosowane do potrzeb firm, a banki wymagały szczegółowej dokumentacji, w tym także m.in. patentów.

Jak do tej pory BGK zaakceptował ponad 470 inwestycji technologicznych. W ostatniej edycji konkursu, która odbyła się w grudniu ub.r. wpłynęło rekordowo dużo, bo aż 627 aplikacji. Zaakceptowano niecałe 290. Łączny budżet kredytu to 1,6 mld zł.

Źródło: fundusze-europejskie.pl

Przewiń do góry