Dotacje możemy stracić.
Data publikacji:
Choć raport dobrze ocenia wykorzystanie funduszy unijnych w Polsce, Jerzy Kwieciński, autor raportu, uważa iż powinniśmy wydawać 6 mld zł miesięcznie, a wydajemy 4. – Powinniśmy zmobilizować się, aby wszystkie środki zostały wydane do końca 2014 roku – przekonuje.
Inne wnioski z raportu BCC:
- Największy problem nadal stanowią duże projekty infrastrukturalne, szczególnie w obszarze transportu kolejowego i infrastruktury Internetu szerokopasmowego.
- Niebezpiecznym, obecnie proponowanym, pomysłem jest utworzenie osobnego budżetu dla strefy euro. Wszystko wskazuje na to, że pomysł ten ma duże szanse realizacji. Ta propozycja jest niebezpieczna nie tylko ze względu na możliwość ograniczenia środków finansowych w budżecie i na politykę spójności (nawet o 100-150 mld euro), ale wyraźnie wzmacnia rozbicie UE poprzez tworzenie „Europy dwóch prędkości”.
- Pojawił się również pomysł nowego narzędzia – „Connecting Europe Facility” - na rozwój sieci transportu, kanałów energetycznych, internetu szerokopasmowego, na które planuje się przeznaczyć 40 mld euro z i dodatkowo 10 mld z Funduszu Spójności. W efekcie, choć w nowej perspektywie budżetowej łącznie na politykę spójności ma być przeznaczone 372 mld euro, wobec 348 mld w latach 2007-2013, to po odjęciu tych środków na CEF (łącznie 50 mld euro), do dyspozycji pozostanie o 26 mld euro mniej pieniędzy niż w poprzedniej perspektywie – w sumie 322 mld euro. Pomysł, co do idei słuszny, z perspektywy Polski oznacza jednak, że środki otrzymają projekty krajów z najmocniejszym lobbingiem w UE.
Kwieciński postuluje także w raporcie przyjęcie kalendarza naszych negocjacji z Unią. – W trzecim kwartale 2013 roku powinniśmy wynegocjować kształt programów operacyjnych dla Polski – sugeruje raport BCC. Dla usprawnienia wydawania dotacji Kwieciński (były wiceminister rozwoju regionalnego) proponuje, aby na początku przyszłego roku wprowadzić system motywacyjny w wynagrodzeniach dla administracji, zarówno rządowej jak i samorządowej, odpowiedzialnej za zarządzanie funduszami unijnymi.
Cały raport dostępny jest na stronie internetowej BCC.
Źródło: fundusze-europejskie.pl