Przejdź do treści strony Przejdź do menu głównego Przejdź do menu pomocniczego
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości jest miejscem, gdzie przedsiębiorczy mieszkańcy naszego powiatu, którzy mają pomysł na własną działalność, mogą znaleźć wsparcie.
O inkubatorze »

Od wakacyjnego szczytu stawka WIBOR 3M, która jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym do wyliczania oprocentowania kredytów, spadła o 108 pkt bazowych i cały czas się obniża. Korzystają na tym osoby spłacające kredyty hipoteczne w złotych.

W ciągu niecałego pół roku ich miesięczne obciążenie związane ze spłatą raty kredytowej spadło o prawie 11% (70 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia) w przypadku kredytu 30-letniego lub ponad 8% (63 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia) dla kredytu rozliczonego na 20 lat.

Średniomiesięczna stawka WIBOR 3M w latach 2009-2012

Warto jednak pamiętać, że to czysto teoretyczne wyliczenia, bo w każdym banku skala obniżek i czas ich wejścia w życie będzie inne. Instytucje mają bowiem własne wzory na wyliczanie oprocentowania, czasem jego aktualizacja ma miejsce co miesiąc, a czasem co trzy miesiące.

Dzisiejsza decyzja Rady o kolejnej obniżce stóp (trzecia z rzędu obniżka o 25 pkt bazowych) wróży, że to nie koniec obniżek WIBOR-u i spadku oprocentowania kredytów. Poprawia to nie tylko sytuację osób spłacających już kredyty, ale i tych potencjalnie nimi zainteresowanych. Z jednej strony niższa rata zwiększa dostępność kredytów, a z drugiej rośnie dzięki temu zdolność kredytowa.

Z notowań kontraktów terminowych FRA wynika, iż rynek oczekuje dalszych obniżek stóp i stawek WIBOR. Według obecnych stawek kontraktów FRA na wiosnę WIBOR 3M ma wynosić poniżej 3,5%, a latem nawet w okolicach 3,1%. Tak nisko stawka WIBOR 3M nie była notowana jeszcze nigdy.

Źródło: Marcin Krasoń, Open Finance

Przewiń do góry