Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Od wakacyjnego szczytu stawka WIBOR 3M, która jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym do wyliczania oprocentowania kredytów, spadła o 108 pkt bazowych i cały czas się obniża. Korzystają na tym osoby spłacające kredyty hipoteczne w złotych.

W ciągu niecałego pół roku ich miesięczne obciążenie związane ze spłatą raty kredytowej spadło o prawie 11% (70 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia) w przypadku kredytu 30-letniego lub ponad 8% (63 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia) dla kredytu rozliczonego na 20 lat.

Średniomiesięczna stawka WIBOR 3M w latach 2009-2012

Warto jednak pamiętać, że to czysto teoretyczne wyliczenia, bo w każdym banku skala obniżek i czas ich wejścia w życie będzie inne. Instytucje mają bowiem własne wzory na wyliczanie oprocentowania, czasem jego aktualizacja ma miejsce co miesiąc, a czasem co trzy miesiące.

Dzisiejsza decyzja Rady o kolejnej obniżce stóp (trzecia z rzędu obniżka o 25 pkt bazowych) wróży, że to nie koniec obniżek WIBOR-u i spadku oprocentowania kredytów. Poprawia to nie tylko sytuację osób spłacających już kredyty, ale i tych potencjalnie nimi zainteresowanych. Z jednej strony niższa rata zwiększa dostępność kredytów, a z drugiej rośnie dzięki temu zdolność kredytowa.

Z notowań kontraktów terminowych FRA wynika, iż rynek oczekuje dalszych obniżek stóp i stawek WIBOR. Według obecnych stawek kontraktów FRA na wiosnę WIBOR 3M ma wynosić poniżej 3,5%, a latem nawet w okolicach 3,1%. Tak nisko stawka WIBOR 3M nie była notowana jeszcze nigdy.

Źródło: Marcin Krasoń, Open Finance

Szukaj na stronie

01_cod.jpeg

WNS_2.png

2.3 II_m.png

Wsparcie w starcie_1.png