Przejdź do treści strony Przejdź do menu głównego Przejdź do menu pomocniczego
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości jest miejscem, gdzie przedsiębiorczy mieszkańcy naszego powiatu, którzy mają pomysł na własną działalność, mogą znaleźć wsparcie.
O inkubatorze »


Wbrew pozorom są jeszcze pieniądze dla przedsiębiorców. W roku 2013, choć kończy się obecny okres budżetowania, do wzięcia będzie jeszcze około 3 mld zł.
Zgodnie z obowiązującymi harmonogramami konkursowymi w siedmiu programach regionalnych (dla woj. dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego) planowanych jest 17 naborów.

Poza tym fundusze dostępne będą także w kilku bardzo popularnych działaniach Programu Innowacyjna Gospodarka. Będzie można je pozyskać m.in. na:

  • wysoko innowacyjne inwestycje (niezwykle popularne działanie 4.4. w Programie Innowacyjna Gospodarka),
  • ochronę własności intelektualnej,
  • elektroniczne usługi,
  • e-współpracę firm,
  • komercjalizację badań naukowych,
  • tworzenie klastrów,
  • rozwój instytucji otoczenia biznesu,
  • promocję i rozwój markowych produktów.

W 2013 roku zbiegną się w czasie dwa procesy. Po pierwsze, chcemy podpisać umowy o dofinansowanie na pozostałe dostępne środki. Po drugie, już teraz intensywnie pracujemy nad nowymi programami operacyjnymi. W Programie Innowacyjna Gospodarka i programach regionalnych przewidujemy blisko 30 konkursów skierowanych do przedsiębiorstw. Do wzięcia będzie około 3 mld zł – poinformowała wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel podczas konferencji „Polscy przedsiębiorcy w 2013 r. Czas próby dla zielonej wyspy, która zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza oraz Związek Banków Polskich.

Ponadto funkcjonować będzie obecne już wsparcie zwrotne w programach regionalnych, m.in. w formie pożyczek i poręczeń.
Polskim przedsiębiorcom nieźle idzie korzystanie z tych środków, skorzystało z nich już prawie 17 tysięcy podmiotów.

Co do nowego okresu finansowania wiadomo już, że Program Innowacyjna Gospodarka zostanie zastąpiony przez Program Inteligentny Rozwój. – Będziemy inwestować pieniądze unijne przede wszystkim w badania i rozwój oraz innowacje, ale z naciskiem na ich komercjalizację. Na poziomie krajowym wsparcie dostępne będzie dla obarczonych wysokim ryzykiem projektów o zasięgu ponadregionalnym. W regionach szerzej będą stosowane instrumenty zwrotne, z których finansowane będą m.in. inwestycje przedsiębiorstw. – zapowiedziała pani wiceminister.

Źródło: fundusze-europejskie.pl

Przewiń do góry