Innowacją wojujesz – innowacją wygrywasz.
Data publikacji:
Komu i jaki poziom dofinasowania przysługuje w ramach działania 4.4 POIG?
Mikro, mały i średni
Jako przykładowy rodzaj kosztów kwalifikowanych można wymienić m. in. zakup gruntu, budynków i budowli, inne środki trwałe - takie jak maszyny, urządzenia, linie technologiczne, roboty i materiały budowlane, wartości niematerialne i prawne, analizy przygotowawcze i
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Konkurs przewiduje, iż wnioski będą rozpatrywane na etapie oceny merytorycznej obligatoryjnej, merytorycznej fakultatywnej oraz w trakcie
Innym z ważnych wymagań jest to, że wynikiem realizacji projektu powinno być wprowadzenie na rynek nowego lub zasadniczo ulepszonego produktu wykazującego użyteczność dla potencjalnych odbiorców oraz posiadającego przewagi konkurencyjne w stosunku do oferty innych podmiotów działających w branży.
Jak pokonać konkurencję?
W ramach działania 4.4 POIG przewidziano możliwość zdobycia 100 punktów podczas oceny merytorycznej pod kątem spełniania kryteriów fakultatywnych. Aby wniosek mógł przejść do kolejnego etapu oceny – panelu ekspertów - musi spełnić wszystkie kryteria merytoryczne obligatoryjne oraz uzyskać w trakcie oceny merytorycznej fakultatywnej minimum 75 punktów. Jednak większa liczba punktów uzyskanych podczas tej oceny to większa szansa na zdobycie dofinansowania. Spełnienie poniższych kryteriów pozwoli na otrzymanie maksymalnej liczby punktów na tym etapie oceny.
Jeśli przedsiębiorca posiada wyłączne prawo do korzystania z patentu na wynalazek może otrzymać aż 15 punktów, natomiast 10 punktów w przypadku prawa ochronnego na wzór użytkowy (punkty za patent na wynalazek i wzór użytkowy nie mogą się sumować). Aby uzyskać punkty w ramach powyższego kryterium wystarczy przedłoży
sporządzone sprawozdanie o stanie techniki, które nie będzie podważać zdolności patentowej lub ochronnej. Prawa do patentu na wynalazek lub prawa ochronnego na wzór użytkowy muszą zostać zastosowane w zasadniczym elemencie decydującym o innowacyjności produktu będącego wynikiem realizacji projektu i/lub technologii użytej w projekcie.
Projekt dotyczący wdrożenia wyników prac badawczo – rozwojowych prowadzonych lub zleconych przez przedsiębiorcę uzyska 10 punktów. Przedsiębiorca, który dokona pierwszego wdrożenia zakupionych wyników prac badawczo-rozwojowych otrzyma o 5 punktów mniej. Co istotne, punkty w zakresie prac badawczo-rozwojowych zostaną przyznane jeżeli udział kosztów związanych z ich przeprowadzeniem oraz nabyciem wyników tych prac wyniesie co najmniej 1% kwoty łącznych wydatków kwalifikowanych projektu. Kolejne 5 punktów przysługuje przedsiębiorcy w sytuacji, gdy w wyniku realizacji projektu nastąpi rozwój już istniejącego działu/stanowisk badawczo-rozwojowych lub utworzy on własny dział/stanowiska badawczo-rozwojowe.
Nowe rozwiązania organizacyjne lub marketingowe prowadzące do poprawy produktywności i efektywności w przedsiębiorstwie i które są dodatkowym efektem projektu mogą liczyć na kolejne 5 punktów.
Do listy punktacyjnej można dopisać również stworzenie nowych miejsc pracy. Przedsiębiorcy, który takie utworzy w wyniku realizacji projektu w ramach tego kryterium przysługuje maksymalnie 10 punktów a uzyskać je możne za utworzenie minimum 20 miejsc pracy.
Maksymalnie 10 punktów otrzyma Wnioskodawca który przewiduje wywóz produktów (wyrobów lub usług) będących wynikiem realizacji projektu na Jednolitym Rynku Europejskim (JRE). Jeżeli po upływie 30 miesięcy od daty zakończenia projektu, procentowy udział z przychodów z tytułu wywozu na JRE oraz eksportu produktów wytworzonych w wyniku realizacji inwestycji w całkowitych przychodach z tytułu sprzedaży tych produktów wyniesie powyżej 20% ale mniej niż 40% oceniający przyznają 5 punktów, jeśli wyniesie powyżej 40% - 10 punktów
Dodatkowo punktowani będą Wnioskodawcy, których wkład własny będzie wyższy od minimalnego poziomu wymaganego. Jeśli udział taki będzie większy o minimum 5 punktów procentowych wnioskodawca otrzyma 5 punktów, jeśli będzie większy o minimum 10 punktów procentowych – 10 punktów.
Co zadecyduje o kolejności na liście rankingowej?
Uzyskanie 100 punktów podczas oceny merytorycznej pod kątem spełniania kryteriów fakultatywnych zwiększa szanse na przyznanie dotacji jednak nie gwarantuje, iż
Ponadto w celu zwiększenia swoich
Reasumując. Spełnienie dodatkowych kryteriów, odpowiednie przygotowanie się do Panelu Ekspertów jak również posiadanie dokumentów potwierdzających innowacyjność na poziomie światowym są czynnikami, które zdecydowanie zwiększą szansę na dofinansowanie projektu w ramach Działania 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
W dniu 24 kwietnia br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła
Autor: Agata Charchut, Konsultant, PNO Consultants Sp. z o.o.
Źródło: fundusze-europejskie.pl