Przejdź do treści strony Przejdź do menu głównego Przejdź do menu pomocniczego
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości jest miejscem, gdzie przedsiębiorczy mieszkańcy naszego powiatu, którzy mają pomysł na własną działalność, mogą znaleźć wsparcie.
O inkubatorze »

Dom zbudowany zgodnie ze standardami będzie kosztował mniej, natomiast energooszczędny w dłuższej perspektywie pozwoli nam zaoszczędzić do 40 proc. Dla tych, którzy myślą długofalowo, jest to istotna informacja – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Henryk Kwapisz, dyrektor relacji instytucjonalnych Saint Gobain.

Według szacunków Krajowej Agencji Poszanowania Energii, oszczędności związane z użytkowaniem takiego domu mogą być jeszcze większe i wynieść nawet 70 proc. W przypadku domu jednorodzinnego, koszt ogrzewania 1 mkw. może spaść poniżej 1 zł miesięcznie. Jednak budowa energooszczędnego domu to większy wydatek, niż domu w standardowym budownictwie. Według obliczeń KAPE może być on droższy od 10 do 30 proc.

Jednak przedstawiciele agencji podkreślają, że tak znaczna różnica w cenie budowy domów standardowych i energooszczędnych wynika ze stosunkowo niskich standardów obowiązujących w Polsce. W Niemczech, gdzie normy energetyczne dla zwykłych budynków są znacznie bardziej wyśrubowane, energooszczędny dom to wydatek tylko o ok. 6 proc. Wyższy, niż w przypadku zwykłej budowy.

 – W Polsce zagadnienie efektywności energetycznej w budownictwie jest ciągle niedoceniane. Budujemy znacznie gorsze budynki niż w Niemczech, czy Danii. Inwestorom brakuje świadomości, że koszty energii w cyklu użytkowania budynku są istotnym składnikiem. Również świadomość po stronie projektantów jest ciągle niska. Już dzisiaj analiza łącznych kosztów budowy i użytkowania wskazywałaby, że warto budować budynki o znacznie wyższym standardzie – podkreśla Dariusz Koc, dyrektor ds. zrównoważonego budownictwa KAPE.

Dodatkową korzyścią z budowy domu energooszczędnego jest możliwość uzyskania dofinansowania. Dzięki spełnieniu standardów NF40 lub NF15 (odpowiednio roczne zużycie energii nieprzekraczające 40kWh/mkw. oraz 15kWh/mkw.) można otrzymać wsparcie w wysokości odpowiednio 30 lub 50 tys. zł brutto z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szansą są też inne programy, takie jak konkurs przygotowany wspólnie przez Saint Gobain i KAPE.

 – W tym programie nagrodą jest uzyskanie porad ekspertów, zarówno z KAPE, jak i Saint Gobain, a doradztwo jest tu szalenie istotne. Żeby zbudować dom energooszczędny, potrzeba eksperckich porad – zarówno na etapie projektu, jak i wznoszenia budynku, dlatego, że trzeba zastosować odpowiednie technologie. Kolejną nagrodą jest to, że nasi eksperci pomogą inwestorowi przejść przez procedurę NFOŚiGW po to, żeby uzyskać dotację 50 tys. złotych – tłumaczy Kwapisz.

W konkursie Saint Gobain i KAPE zwycięzca otrzyma również zindywidualizowany projekt domu oraz vouchery na zakup materiałów budowlanych Saint Gobain. Eksperci podkreślają, że tego typu inicjatywy będą coraz popularniejsze. Tym bardziej, że na podstawie unijnej dyrektywy, od 2021 roku budowanie domów o niemal zerowym zużyciu energii będzie obowiązkowe.

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, w 2011 r. średnie zużycie energii w gospodarstwach domowych wynosiło ponad 230 kWh/ kw. (ok. 20 kg oleju ekwiwalentnego). Około trzech czwartych całego zużycia jest przeznaczane na ogrzewanie.

Źródło: fundusze-europejski.pl

Przewiń do góry