Otrzymałem dofinansowanie! Ale co dalej?
Data publikacji:
- Dobre przygotowanie w fazie przedwykonawczej
Pożyteczne wskazówki, czyli jak w dobrym nastroju rozpocząć realizację projektu
Realizacja i nadzorowanie projektu finansowanego ze środków unijnych nie jest trudne, ale wymaga systematyczności i odpowiedniego planowania. O czym twardo stąpający po ziemi przedsiębiorcy powinni pamiętać na samym początku?
Warto zacząć od zweryfikowania swojego pomysłu zapisanego we wniosku z obecną sytuacją
- Weryfikacja jest szczególnie ważna przy pracy nad projektem innowacyjnych
Sprawdzenie aktualnej sytuacji na rynku i jej ewentualnego wpływu na prowadzony projekt pozwoli na uniknięcie opóźnień czy zwiększenia kosztów realizacji. Oszczędzi to także wielu nerwów i ułatwi potencjalnemu wykonawcy pracę nad pomysłem.
Analiza kluczem do sukcesu
Parafrazując znane rosyjskie powiedzenie - kto nie planuje ten nie wygrywa. Zarówno w przypadku e-usługi jak i dedykowanego systemu niezbędne jest dokładne zastanowienie się jakie cele dany projekt ma realizować i jak chcemy to osiągnąć.
- Trzeby być ostrożnym. Niedostosowanie systemu informatycznego w firmie do jej procesów biznesowych może zamiast wielu korzyści przynieść nam problemy i chaos w firmie - ostrzega Małgorzata Kral.
Przy tworzeniu analizy warto wesprzeć się wiedzą
Wykonawca wykonawcy nierówny
Kiedy zweryfikujemy już obecną sytuację na rynku z naszymi założeniami, a w trakcie analizy wyznaczymy i dostosujemy cele projektu do celów biznesowych firmy możemy przystąpić do poszukiwania wykonawcy. Duża konkurencja wśród firm wykonawczych powoduje, że ciężko jest przewidzieć, która sprawdzi się w tego typu przedsięwzięciu. Nigdy nie mamy gwarancji na to, czy nasz wybór będzie słuszny. Możemy jednak w dużym stopniu zminimalizować szansę wyboru złego wykonawcy przez ustalenie jasnych i realnych kryteriów jego wyboru.
- Nie chodzi tu tylko o cenę czy referencję - podkreśla Małgorzata Kral. - Powinniśmy zastanowić się czego od naszego wykonawcy oczekujemy. Czy będzie to jedynie realizacja
Oprócz tego warto rozważyć czy samodzielnie jesteśmy w stanie poprowadzić nasz projekt czy może warto zaangażować zewnętrznego project managera, który przejmie część obowiązków związanych z prowadzeniem projektu, weryfikacją prac wykonawcy, poprawnością harmonogramu, budżetem czy zakresem prac.
Kiedy wybierzemy już wykonawcę
Częstym błędem spotykanym przy pracach nad projektem finansowanym z unijnych dotacji jest niedostateczny podział odpowiedzialności i słaba
Równie istotną, choć bardzo często niedocenianą i pomijaną, kwestią są testy stworzonego rozwiązania lub e-usługi. Trzeba pamiętać, że dokładne przeprowadzenie tego etapu, czyli przetestowanie innowacyjnej usługi
Podobnie rzecz ma się z wdrożeniem wewnętrznych systemów dla firm. Wbrew powszechnym praktykom nie wystarczy jedynie kilkugodzinne przegranie systemu na serwery firmowe.
- Wdrożenie systemu wewnątrz
Podsumowanie
Obawy o powodzenie projektu, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej można szybko rozwiać jeżeli zadbamy o odpowiednie przygotowanie przed realizacją projektu i będziemy monitorować przebieg i wdrażanie nowego
Maciej Biegajewski
m.biegajewski@rocketstudio.eu
Źródło: fundusze-europejskie.pl