Przejdź do treści strony Przejdź do menu głównego Przejdź do menu pomocniczego
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości jest miejscem, gdzie przedsiębiorczy mieszkańcy naszego powiatu, którzy mają pomysł na własną działalność, mogą znaleźć wsparcie.
O inkubatorze »

Przykład polskiej gospodarki pokazuje, że najbardziej przedsiębiorczy są właściciele małych i średnich firm – to one stanowią podstawę naszej gospodarki, mając udział w największej części PKB. Jednak by wykorzystywać pojawiające się możliwości i wprowadzać w życie nowe pomysły, nie wystarczą wiara w sukces i dobre chęci. Dlatego tak ważne jest, aby w otoczeniu małych i średnich przedsiębiorstw działały instytucje, które pomagają w rozwoju.

Biznes w inkubatorze

W wymiarze lokalnym filar naszej gospodarki wspierają inkubatory przedsiębiorczości. MSP to jeden z obszarów działalności inkubatorów, oprócz małych i średnich firm swoją działalność orientują również na młodzież i studentów oraz podmioty ekonomii społecznej, tworzone przez samorządy albo organizacje pozarządowe (np. spółdzielnie socjalne). Droga do przedsiębiorczości wyznaczana przez inkubator zaczyna się od rejestracji firmy (której inkubator udostępnia osobowość prawną) i założenia firmowego konta przez rozwijanie zdolności współpracy (bo lepiej stracić w pięciu, niż zyskać samemu) i rozwijanie wiedzy (np. umiejętności przewidywania koniunktury).

Młodzi przedsiębiorcy, którzy swoją przygodę z biznesem zaczynają jeszcze w murach uczelni, mogą liczyć na Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, które prowadzą ich księgowość, dają wsparcie biurowe (udostępnienie powierzchni i sprzętu), szkolą i doradzają, udzielają porad prawnych, umożliwiają uczestnictwo w społeczności biznesowej i prowadzenie działalności przez pewien okres na preferencyjnych warunkach.

Polska i Unia pomagają w rozwoju

Mała firma, która narodzi się jeszcze w akademickim środowisku, ma szansę przenieść się na poważny rynek i stanowić konkurencję dla pozostałych graczy. Wciąż jednak trzeba tę młodą przedsiębiorczość wspierać. W tym celu ponad dekadę temu powstała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która zarządza funduszami z budżetu państwa i Unii Europejskiej. PARP działa, by realizować programy rozwoju gospodarczego, pomagać innowacyjnym rozwiązaniom i prowadzeniu badań w sektorze MSP, a także by rozwijać zasoby ludzkie i wykorzystanie nowych technologii. Dzięki trzem programom operacyjnym – Innowacyjnej Gospodarce, Kapitałowi Ludzkiemu i Rozwojowi Polski Wschodniej – przedsiębiorcy mają szansę rozwijania swojego biznesu i nakręcania polskiej gospodarki przy wsparciu UE.

Widzisz więcej – masz przewagę

Świadomość rozwijania przedsiębiorstw powinna towarzyszyć ich właścicielom już od początku działalności, kiedy firma jest dopiero embrionem wśród dojrzałej konkurencji. Z racji tego, że nie każdy zdoła sięgnąć po finansowe wsparcie, które oferują instytucje państwowe, o rozwój można dbać na własną rękę. Jak? Dzieląc zyski między realne inwestycje i podejmowanie nowych wyzwań, nie uciekając od ryzykownych decyzji, szukając sposobów na pomnażanie kapitału np. poprzez produkty bankowe. Jednym z nich są lokaty, tym korzystniejsze dla przedsiębiorców, bo dające możliwość ulokowania pieniędzy na większy procent niż w przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Właściciele firm mają zadanie o tyle ułatwione, że obecnie na rynku np. Idea Bank oferuje specjalne lokaty dla przedsiębiorców.

Dostrzeżenie potencjału inwestowania w lokaty i wybranie odpowiedniej oferty dla swojego biznesu, to również przejaw przedsiębiorczości. Widzieć i wiedzieć więcej, to szansa na wyprzedzenie konkurencji, a to najcenniejsza nagroda w biznesie. 

Źródło: fundusze-europejskie.pl

Przewiń do góry