2.3 Aktualności
Projekt „Wsparcie innowacyjności MŚP Subregionu Kluczbork – Namysłów – Olesno” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 2.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020.
Czwarty numer "Klimatu dla biznesu"
Czwarty numer "Klimatu dla biznesu" jest już dostępny. A w nim o sukcesie oleskiej śmietankówki opowiada Wilhelm Beker, prezes zarządu OSM Olesno. Poznacie również historię Piotra Staszewskiego, złotego medalisty Mistrzostw Świata w barberingu.
To ostatni numer "Klimatu dla biznesu" i czas podsumowania projektu „Wsparcie innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw Subregionu Kluczbork– Namysłów – Olesno”. Dziękujemy, że byliście z nami.
Dobrej lektury!
Przedstawiamy trzeci numer "Klimatu dla biznesu"
Znajdziecie w nim m.in. wywiad z Ginterem Blysem, właścicielem firmy P.H.U. Check-Point Ginter Blys, który opowiada o tym dlaczego w biznesie nie można stać w miejscu i jak ważne jest zaufanie klientów oraz historię pochodzącego z Kluczborka Wojciecha Zaremby, który pracuje w Dolinie Krzemowej nad sztuczną inteligencją.
Polecamy również porady naszych ekspertów. Mirosław Marzec - zdradzam tajniki skutecznego marketingu w internecie radzi jak stworzyć świąteczną kampanię sprzedażową na Facebooku i za pośrednictwem Google AdWords, a Iwona Caputa, właścicielka Black Cat Company, pisze o tym jak tworzyć silną i konkurencyjną markę firmy.
Klimat dla biznesu nr 3
Fotorelacja z giełdy kooperacyjnej
Za nami trzecia giełda kooperacyjna. Tym razem spotkaliśmy się w Namysłowie, aby poznać się, wymienić doświadczeniami i porozmawiać o sytuacji branży budowlanej Subregionu Kluczbork-Namysłów-Olesno. Było inspirująco, ciekawie i różnorodnie. Dziękujemy wszystkim za udział w tym spotkaniu.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Giełda kooperacyjna dla branży budowlanej
Giełda kooperacyjna dla branży budowlanej to kolejna odsłona naszego projektu. Tym razem zapraszamy 13 września do Namysłowa. Będziemy rozmawiać o sytuacji branży budowlanej na Opolszczyźnie, konkurencyjności na rynku, pojawią się eksperci oraz przedstawiciele firm z branży budowanej z Subregionu. Będzie to okazja do nawiązania nowych kontaktów i wymiany poglądów.
Udział jest bezpłatny. Prosimy o wcześniejsze zapisy emailowo:
katarzyna.szmyrska@igimedi
Serdecznie zapraszamy!
Agenda i plakat do pobrania: http://inkubatorkluczbork.pl/download//956/plakat-d1.jpeg
http://inkubatorkluczbork.pl/download//957/zaproszenie_gielda.jpeg
Przedstawiamy drugi numer "Klimatu dla biznesu"
Oddajemy w wasze ręce drugi, letni numer naszego kwartalnika "Klimat dla biznesu", a w nim wiele inspirujących historii. Przeczytacie m.in. o pasji, która stała się biznesem dla pochodzącego z Kluczborka projektanta Łukasza Opalińskiego i zaprowadziła go do słonecznego Miami oraz wywiad z Markiem Pietrkiem, właścicielem tartaku w Chudobie.
Rozszerzona rzeczywistość, która poprzez skanowanie pomieszczenia w czasie rzeczywistym pozwala na jego wirtualną aranżację, czy meble roboty, to tylko niektóre z technologii, które napędzają przemysł meblarski. Zobaczcie innowacje, które zmienią tą branżę.
Paweł Wąsiak Człowiekiem Roku Opolszczyzny w kategorii Biznes!
Paweł Wąsiak, dyrektor Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości, nagrodzony na gali plebiscytu Człowiek Roku Opolszczyzny Nowa Trybuna Opolska NTO w kategorii: Biznes (1 miejsce). Serdecznie gratulujemy! Zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia
Branżę meblarską męczą niedobory kadrowe. Szuka ratunku w robotyce i IT
Wartość produkcji polskich mebli przekracza 40 mld zł. Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem wyrobów meblarskich na świecie. W branży działa blisko 26 tys. firm, w których pracuje ponad 150 tys. osób.
Eksperci wskazują, że międzynarodowa konkurencja, a także niedobory kadrowe, zmuszają branżę do wdrażania innowacji, umożliwiających wzrost wydajności i elastyczności produkcji. Wśród wdrożonych w ostatnim czasie innowacji są m.in. roboty do klejenia mebli, system usprawniający przepływ wyrobów między linią produkcyjną a magazynem, czy oprogramowanie zwiększające produktywność średnio o 20-30 proc.
Szczegóły: http://businessinsider.com.pl/wiadomosci/sytuacja-branzy-meblarskiej-niedobory-kadrowe-konkurencja/bwm770q
Wywiad z Wilhelmem Bekerem, prezesem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie
O tym ile jest masła w maśle oraz o śmietanówce, czyli prawdziwym hicie z OSM Olesno, opowiada Nowej Trybunie Opolskiej prezes spółdzielni. Polecamy ten wywiad.
http://www.nto.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/ile-jest-masla-w-masle-czyli-czym-mleczarnia-z-olesna-rozni-sie-od-supermarketu,12055898/
Nestro i wirtualna rzeczywistość
Odwiedzający Targi Techniki, Innowacji i Automatyki w Przemyśle w Hanowerze, dzięki wirtualnej rzeczywistości, mogli przejść się po hali produkcyjnej w Starym Oleśnie. NESTRO OLESNO Sp.z o.o. razem z DIGITAL HOLDING zaprezentowały innowacyjne narzędzie marketingowe pozwalające zwiedzającym Targi dotrzeć do wnętrza urządzeń produkowanych przez Nestro. Brawo Nestro!
Film z Targów można obejrzeć pod tym adresem: https://www.facebook.com/nestroolesno/videos/1666584306702751/?hc_ref=PAGES_TIMELINE
Raport banku Pekao o opolskich mikro i małych firmach w 2016 roku
Bank Pekao przedstawił raport dotyczący sytuacji mikro i małych firm w województwie opolskim w 2016 roku. Z raportu wynika, że rośnie odsetek eksporterów. Przedsiębiorcy dobrze wypadają pod względem innowacyjności na tle kraju. Gorzej jest z oceną barier rozwoju biznesu.
Pełna wersja raportu:https://www.pekao.com.pl/binsource/f/00/Raport_2017_pol.pdf
Mamy swój kwartalnik!
Przedstawiamy pierwszy numer naszego kwartalnika "Klimat dla biznesu". W środku znajdziecie m.in. wywiad z biorącymi udział w naszym projekcie przedsiębiorcami z Lasowic Wielkich - Eleonorą i Pawłem Prochota, czy historię Grega Pietruszyńskiego (Growbots), który z Kluczborka dotarł do Doliny Krzemowej i tam rozwija swoją firmę.
Dobrej lektury!
Paweł Wąsiak, dyrektor Kluczborskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, został Człowiekiem Roku 2016 w kategorii Biznes (pow. kluczborski) w plebiscycie nto.pl!
Dyrektor został doceniony przez czytelników "za rozwój podległej mu instytucji, czyniąc z niej jeden z najprężniejszych inkubatorów w województwie" i otrzymał aż 981 głosów!
Wszystkim głosującym dziękujemy, a laureatowi serdecznie gratulujemy!
http://www.nto.pl/…/czlowiek-roku-2016-powiat-kluczborski-…/
Za nami giełda kooperacyjna w Kluczborku
Giełda Kooperacyjna dla firm z branży rolnej i spożywczej odbyła się w przyjaznej atmosferze i przy wyśmienitych pączkach z Zakładu Piekarsko - Cukierniczego "Bagietka" w Kluczborku. Trudno o lepszy termin na dyskusję o sprawach dotyczących branży spożywczej. Dziękujemy wszystkim obecnym za inspirującą dyskusję!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
Giełda kooperacyjna dla branży rolno- spożywczej
Zapraszamy przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej do udziału w giełdzie kooperacyjnej, która odbędzie się
23 lutego br. o godz. 10:00 w Hotelu Spałka w Kluczborku.
Giełda będzie okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów biznesowych, pozyskania potencjalnych klientów, kontrahentów i partnerów do współpracy.
Udział jest bezpłatny.
Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail: lub telefonicznie: 787-101-860.
Plan giełdy: Giełda kooperacyjna_plan.pdf (633,34KB)
Bezpłatne szkolenia dla kadry menadżerskiej i właścicieli firm
Rozpoczęły się bezpłatne szkolenia dla kadry menadżerskiej oraz właścicieli firm w ramach projektu „Wsparcie innowacyjności MŚP Subregionu Kluczbork-Namysłów-Olesno".
Szkolenia przeznaczone są dla firm z Subregionu Kluczbork-Namysłów-Olesno działających na rynku powyżej 24 m-cy z branży budowlanej, drzewno-papierniczej w tym przemysł meblarski oraz rolno-spożywczej, które odbędą się w cyklu 5-ciu dwudniowych szkoleń na przełomie 09.2016 - 05.2017 o tematyce:
1. Organizacja – planowanie i zarządzanie strategiczne w firmie:
zbudowanie świadomości biznesowej,
schemat planowania strategicznego,
analiza otoczenia organizacji,
formułowanie misji, wizji i celów strategicznych,
2. Budowa tożsamości organizacji:
badanie zaangażowania, wartości,
kultury organizacji i stylu przywództwa,
zdefiniowanie misji, wizji i wartości oraz ich komunikacja w organizacji,
skuteczność osobista w obszarze współpracy,
usprawnienie działań organizacji podnoszących jej efektywność,
3. Zarządzanie procesami:
narzędzia budowania, analizowania i monitorowania procesów,
analiza i optymalizacja procesu,
4. Auto-motywacja i motywowania pracowników:
teorie, źródła i metody motywacji,
narzędzia motywacji w pracy,
motywowanie finansowe i niefinansowe,
etapy rozwoju pracownika, poziom motywacji, a styl zarządzania,
wypracowanie katalogu motywacyjnego we własnym zespole,
kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych w kontekście motywacji
5. Budowanie motywacji w ramach systemu zarządzania:
wyznaczanie celów, planowanie, delegowanie i kontrola.
Wynikiem udziału w szkoleniach będzie przygotowanie i opracowanie strategii rozwoju przedsiębiorstwa.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres e-mail: projekty.inkubator@gmail.com
Więcej informacji udziela Punkt Informacyjny przy Kluczborskim Inkubatorze Przedsiębiorczości pod nr telefonu 774563260 w. 103.
Innowacyjny projekt dla firm z trzech branż !!!
Powiat kluczborski poprzez Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości realizuje projekt, który pomoże przystępującym do niego firmom zwiększyć konkurencyjność na rynku. Jak? Poprzez audyt innowacyjności, giełdy kooperacyjne, pomoc w opracowaniu strategii działania, usługi doradcze i efektywne biznesowe szkolenia.
Do projektu mogą się zgłaszać firmy z sektora MŚP z Subregionu Północy Opolszczyzny, tj. z trzech powiatów: kluczborskiego, namysłowskiego i oleskiego, które działają na rynku ponad dwa lata, w jednej z trzech kluczowych branż (według Regionalnej Strategii Innowacyjności do 2020 r.): budowlanej, drzewno – papierniczej, w tym meblarskiej, oraz rolno – spożywczej.
Trwa nabór do projektu. Zgłaszają się już pierwsze firmy. Zainteresowanych informujemy, że liczba zgłoszeń jest ograniczona. Warto więc pospieszyć się z decyzją.
W jaki sposób firmy mogą poprzez udział w projekcie zwiększyć konkurencyjność?
Poprzez zdobycie konkretnych narzędzi i umiejętności, które pomogą usprawnić funkcjonowanie firmy, wskażą co wymaga korekty i nakreślą pożądany kierunek oraz poprzez nawiązanie kontaktów z potencjalnymi kontrahentami w ramach dedykowanych uczestnikom giełd korporacyjnych dla poszczególnych branż.
Projekt oferuje:
szkolenia menadżerskie, dla kadry zarządzającej w MŚP, takie które nauczą przedsiębiorców skutecznego zarządzania operacyjnego, zarządzania zespołami, czy zarządzania strategicznego, gwarantującego skuteczne tworzenie wizji firmy i konkretnych, mierzalnych, długoterminowych celów,
pomoc w opracowaniu strategii rozwoju dla firm objętych projektem,
coaching biznesowy dla przedsiębiorców, którzy chcą skutecznie realizować cele biznesowe,realizowany zgodnie ze standardami międzynarodowej organizacji coachingowej (ICF),
usługi doradcze – księgowe i kadrowo - płacowe (tzw. mała księgowość) oraz prawne, w tym m.in. udzielanie opinii prawnych w bieżących sprawach firmy, pomoc przy tworzeniu czy opiniowaniu umów, konsultacje przy podpisywaniu zobowiązań, pomoc przy opracowaniu pism wymagających argumentacji prawnej, doradztwo dotyczące danych osobowych,
korzystanie z Punktu Informacyjnego działającego w Kluczborskim Inkubatorze Przedsiębiorczości,
audyty innowacyjności dla przedsiębiorstw, które chcą zmierzyć poziom innowacyjności firmy
i kreatywności pracowników,
organizację giełd kooperacyjnych z trzech wymienionych wyżej kluczowych branż, które umożliwią wymianę doświadczeń, nawiązanie kontaktów biznesowych, pozyskanie potencjalnych klientów, kontrahentów i partnerów do współpracy.
Szczegółowych informacji na temat projektu udziela:
Punkt Informacyjny w Kluczborskim Inkubatorze Przedsiębiorczości:
ul. Sienkiewicza 22 (I piętro), 46-200 Kluczbork
Tel. 77 456 32 60 wew. 103
@: projekty.inkubator@gmail.com
www.inkubatorkluczbork.pl
(czynny w dni robocze w godzinach 7:00-15.00)
Z Kluczborka do Doliny Krzemowej
Grzegorz Pietruszyński pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Firma Growbots, której jest właścicielem, oferuje klientom oprogramowanie do automatyzacji sprzedaży. Dziś jest gwiazdą na startupowym rynku i myśli już o 100 mln dolarów przychodu.
Radio Opole o naszym projekcie
http://radio.opole.pl/103,175659,w-kluczborku-podpowiedza-jak-zarzadzac-skuteczni
Za nami giełda kooperacyjna w Dobrotece!
Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w dzisiejszej giełdzie kooperacyjnej branży drzewnej, meblarskiej i papierniczej w Dobrotece. Mamy nadzieję, że ta wymiana doświadczeń zaowocuje nowymi, ciekawymi relacjami biznesowymi.
Poniżej krótka fotorelacja z tego wydarzenia.
Zbliża się giełda kooperacyjna w Dobrotece!
Przypominamy o zbliżającej się giełdzie kooperacyjnej branży meblarskiej, drzewnej i papierniczej. Widzimy się w najbliższą środę (19.10) o godz. 10:00 w Dobrotece w Dobrodzieniu (ul. Oleska 35).
Udział w giełdzie potwierdziło blisko trzydzieści firm z całego Śląska. Pojawią się przedstawiciele tartaków, producenci mebli, akcesoriów i elementów wykończeniowych, a także twórcy oprogramowania dla branży stolarskiej.
Do zobaczenia!
Nowy termin giełdy kooperacyjnej dla branży meblarskiej i papierniczej w Dobrotece
Z powodów niezależnych jesteśmy zmuszeni przesunąć termin giełdy kooperacyjnej dla branży meblarskiej i papierniczej w Dobrotece na 19 października. O szczegółach będziemy informować wkrótce.
Przepraszamy za powstałe niedogodności.
Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach dla kadry menadżerskiej oraz właścicieli firm w ramach projektu „Wsparcie innowacyjności MŚP Subregionu Kluczbork-Namysłów-Olesno
Szkolenia przeznaczone są dla firm z Subregionu Kluczbork-Namysłów-Olesno działających na rynku powyżej 24 m-cy z branży budowlanej, drzewno-papierniczej w tym przemysł meblarski oraz rolno-spożywczej, które odbędą się w cyklu 5-ciu dwudniowych szkoleń na przełomie 09.2016 - 05.2017 o tematyce:
1. Organizacja – planowanie i zarządzanie strategiczne w firmie:
- zbudowanie świadomości biznesowej,
- schemat planowania strategicznego,
- analiza otoczenia organizacji,
- formułowanie misji, wizji i celów strategicznych,
2. Budowa tożsamości organizacji:
- badanie zaangażowania, wartości,
- kultury organizacji i stylu przywództwa,
- zdefiniowanie misji, wizji i wartości oraz ich komunikacja w organizacji,
- skuteczność osobista w obszarze współpracy,
- usprawnienie działań organizacji podnoszących jej efektywność,
3. Zarządzanie procesami:
- narzędzia budowania, analizowania i monitorowania procesów,
- analiza i optymalizacja procesu,
4. Auto-motywacja i motywowania pracowników:
- teorie, źródła i metody motywacji,
- narzędzia motywacji w pracy,
- motywowanie finansowe i niefinansowe,
- etapy rozwoju pracownika, poziom motywacji, a styl zarządzania,
- wypracowanie katalogu motywacyjnego we własnym zespole,
- kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych w kontekście motywacji
5. Budowanie motywacji w ramach systemu zarządzania:
- wyznaczanie celów, planowanie, delegowanie i kontrola.
Wynikiem udziału w szkoleniach będzie przygotowanie i opracowanie strategii rozwoju przedsiębiorstwa
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres e-mail:
Więcej informacji udziela Punkt Informacyjny przy Kluczborskim Inkubatorze Przedsiębiorczości pod nr telefonu 774563260 w. 103.
Giełda kooperacyjna dla branży meblarskiej, drzewnej i papierniczej
Zapraszamy przedsiębiorców z branży meblarskiej, drzewnej i papierniczej do udziału w giełdzie kooperacyjnej, która odbędzie się 28 września o godzinie 10:00 w Dobrotece w Dobrodzieniu.
Giełda kooperacyjna to okazja dla przedsiębiorców z branży meblarskiej i drzewnej do wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów biznesowych, pozyskania potencjalnych klientów, kontrahentów i partnerów do współpracy.
Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail: do 23 września.
Udział w giełdzie jest bezpłatny.
Maria Wilczyńska, akredytowany coach ICF, poprowadzi zajęcia z uczestnikami naszego projektu
Oto coach, który pracuje z firmami / uczestnikami naszego projektu, jest jednym z kilkudziesięciu coachów w Polsce z potwierdzającą wysoki poziom profesjonalizmu akredytacją na poziomie PCC ICF, jest też współautorką książki o narzędziach coachingowych.
M.Wilczyńska-CV.jpeg (78,22KB)
Zapachami zachęcają do większych zakupów
Wkrótce podamy informacje o kolejnej propozycji dla firm w ramach naszego projektu (firm z trzech branż, w tym rolno - spożywczej, budowlanej i drzewno papiernicze), a tymczasem "czujecie"czym sprzedawcy z branży spożywczej zachęcają klientów do większych zakupów i jak na nas działają poszczególne zapachy?
http://www.kierunekspozywczy.pl/artykul,30065,poznaj-triki-sprzedawcow-zapachami-zachecaja-do-wiekszych-zakupow.html
Dotacje na innowacje
OCRG przyznało dotacje na innowacje. Otrzymało je 27 opolskich firm. Nie brakuje tych z branży spożywczej - Ustronianka; budowlanej - Stegu i Adamietz czy meblarskiej - Meble Rust. Gratulujemy pomysłowości
i innowacyjności!
https://www.nto.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/27-opolskich-firm-dostanie-dotacje-unijne-na-realizacje-innowacyjnych-pomyslow,10500331/2/
Facebook
Zapraszamy do śledzenia profilu Kluczborskiego Inkubatora dla innowacyjności MŚP na Facebooku:
https://www.facebook.com/KluczborskiInkubatordlaInnowacyjnosciMSP/
Uczestnicy projektu: Spółdzielnia Socjalna "Cafe Babeczka"
Udziałem w naszym projekcie - od września zainteresowana jest Spółdzielnia Socjalna "Cafe Babeczka" z Kluczborka. - Szczególnie coaching i mentoring czy strategia rozwoju stworzona z fachowcami - mówi Joanna Gawrońska - Cieliszak. Tymczasem my zapraszamy na pyszną kawę do Cafe Babeczka w Kluczborskim Inkubatorze Przedsiębiorczości oraz do skorzystania z oferty animacji na swoich imprezach, szczegóły oferty na profilu firmy na FB.
Dobrodzień meblami stoi
Jedną z branż, do których adresowany jest nasz projekt jest branża meblarska. A jeśli tak nie sposób nie wspomnieć o Dobrodzieniu i Dobrotece. Dobrodzień jest zagłębiem meblowym i ma ponad 200-letnie tradycje w tej branży. Na terenie gminy działa 100 zakładów produkcyjnych, a najbardziej znanym jest Kler, którego meble sprzedają się na całym świecie.
Dobroteka nie jest typowym salonem meblowym, ponieważ prowadzi wiele różnych działań związanych z promowaniem dobrego projektowania. To m.in. wykłady dla projektantów czy edukowanie handlowców. No i jest to miejsce, w którym króluje design oraz piękne meble.
Zapraszamy do Punktu Informacyjnego!
Szczegółowych informacji o naszym o projekcie, co, kiedy i gdzie oferuje, jakie firmy mogą z niego skorzystać - udziela Punkt Informacyjny mieszczący się w Kluczborskim Inkubatorze Przedsiębiorczości przy ul. Sienkiewicza 22 w Kluczborku, nr tel. 77 456 32 60. Tu można też pobrać formularze zgłoszeniowe - informuje Paweł Wąsiak, dyrektor Inkubatora. Są one rownież dostępne na stronie: http://inkubatorkluczbork.pl/523/212/23-pliki-do-pobrania.html
Uczestnicy projektu: Sweetrade Management
Sweetrade Management Dariusz Morawiec to jedna z firm z powiatu kluczborskiego (z branży spożywczej), które zgłosiły się do naszego projektu. Sweetrade Management korzysta z usług doradczych.