7.3 FAQ
Projekt „Dotacja-Firma-Sukces. Wsparcie dla przedsiębiorczych!” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 7.3 Zakładanie działalności gospodarczej Priorytetu VII Konkurencyjny rynek pracy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020
W odpowiedzi na liczne zapytania osób chcących starać się o uzyskanie bezzwrotnej dotacji na otwarcie działalności gospodarczej w ramach projektu „Dotacja-Firma-Sukces. Wsparcie dla przedsiębiorczych!” poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych pytań i odpowiedzi.
1. Czy możliwe jest przystąpienie do projektu osoby będącej udziałowcem, wspólnikiem lub członkiem Zarządu w spółce prawa handlowego jednocześnie nie zatrudnionego na umowę o pracę?
Osoby będące udziałowcem, wspólnikiem lub członkiem Zarządu w spółce, mogą być uczestnikami projektu tylko i wyłącznie jeśli spełniają warunek, mówiący o tym, iż są osobami powyżej 29 roku życia pozostające bez pracy (bezrobotne, poszukujące pracy, oraz nieaktywne zawodowo), w tym zwłaszcza osobami znajdującymi się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. Ponadto osoby, o których mowa, powinny wykazać, iż z tytułu pełnionej funkcji nie uzyskują dochodu (np. poprzez złożenie stosownego oświadczenia lub dokumentu PIT).
2. Czy rolnicy posiadający gospodarstwo poniżej 2ha przeliczeniowych ale ubezpieczeni w KRUS, którzy chcą zgłosić się do udziału w projekcie, powinni wykazać, iż przeszli z KRUS do ZUS:
- na etapie rekrutacji do projektu (tj. składania wszystkich wymaganych dokumentów potwierdzających ich kwalifikowalność do projektu),
- czy też przed podpisaniem deklaracji uczestnictwa w projekcie,
- czy dopiero przed podpisaniem umowy na otrzymanie jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Rolnicy posiadający gospodarstwo poniżej 2ha przeliczeniowych ale ubezpieczeni w KRUS, którzy chcą zgłosić się do udziału w projekcie, powinni złożyć oświadczenie, iż w sytuacji otrzymania dotacji, przeniosą się z KRUS do ZUS, a tym samym złożą stosowne dokumenty potwierdzające ten fakt.
3. Czy osoba będąca na urlopie wychowawczym może wziąć udział w projekcie?
Osoby będące na urlopie wychowawczym rozumianym jako nieobecność w pracy spowodowana opieką nad dzieckiem w okresie, który nie mieści się w ramach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, są uznawane za osoby bierne zawodowo, chyba że są zarejestrowane jako bezrobotne (wówczas status bezrobotnego ma pierwszeństwo). W związku z powyższym osoba przebywająca na urlopie wychowawczym, spełnia kryteria kwalifikowalności w projekcie.
4. Czy osoba, która nabyła uprawnienia emerytalne i pobiera z tego tytułu świadczenie pieniężne lub osoba, która jest na rencie i pobiera z tego tytułu świadczenie pieniężne może wziąć udział w projekcie?
Osoba nieaktywna zawodowo, to osoba, która nie pracuje i nie jest bezrobotna, czyli nie jest gotowa do podjęcia pracy i nie poszukuje aktywnie zatrudnienia mimo posiadania zdolności do podjęcia pracy. Jeżeli dana osoba spełnia te warunki, to fakt nabytego prawa do emerytury lub renty nie wyklucza jej z możliwości uczestniczenia w projekcie jako osoba bierna zawodowo.
W związku z powyższym, osoba pobierająca emeryturę/rentę może ubiegać się o udzielenie wsparcia na założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w ramach niniejszego projektu pod warunkiem, że fakt ten nie stoi w sprzeczności z innymi przepisami prawa.
Więcej informacji w Zakładce - Projekty 2014-2020 w Menu głównym.